O predmetu
Snov omogoča razumevanje pojavov, ki so prisotni pri načrtovanju elektronskega sklopa. Razvija sposobnosti izbiranja ustreznih materialov in tehnologij za realizacijo podsestavov na tiskanih vezjih. Študent spozna postopke načrtovanja sklopa s tehničnega in poslovnega vidika. Predmet daje znanja, ki so potrebna za načrtovanje in gradnjo elektronskih naprav v skladu z veljavnimi predpisi in standardi.
Podrobnejša vsebina:
- Principi gradnje elektronskih naprav. Strategije načrtovanja izdelka, časovni in finančni načrt. Električne, mehanske, termične in oblikovne zahteve izdelka.
- Tehnologije izdelave tiskanih vezij, električne, mehanske in termične lastnosti laminatov.
- Zanesljivost in življenjska doba naprav. Vpliv okolja na zanesljivost.
- Rezervni sistemi, povečevanje zanesljivosti, redundanca.
- Zakonske omejitve elektronskih izdelkov. Varnostni standardi. Standardi na področju EMC. Tehnika načrtovanja za EMC. Filtriranje napajanja in filtri. Izločanje in preprečevanje dostopa za motnje. Meritve na področju EMC. Znak CE.
- Napajanja in napajalni viri. Standardne napajalne napetosti in serijski napajalniki. Usmerniki, stabilizatorji in reference. Varovanje napajalnikov in zaščite.
- Mase in ozemljitve, preprečevanje širjenja motenj, filtriranje.
- Linijski električni pojavi na tiskanih vezjih, zaključitve linij in filtriranje. Presuhi med linijami.
- Preboji in razelektritve. Zaščita pred ESD.
- Upravljanje s toploto. Segrevanje in hlajenje naprave. Meritve in zaščite.
- Ohišja elementov in podsklopov. Standardi, oblike, združljivost ohišij. Standardi strojnih elementov. Tehnologije in postopki za oblikovanje ohišij. Elektromehanski in drugi vgradni elementi.