Obvestila
Vsa aktualna obvestila so objavljena v spletni učilnici.
Predavatelj: izr. prof. dr. Benjamin Lipovšek
Poznavanje polprevodniških elementov je pomembno za razumevanje analogne in digitalne elektronike, močnostne elektronike, optoelektronike, fotonike in razvijajoče se nanoelektronike.
Cilji predmeta Polprevodniška elektronika so, usvojiti zgradbe, delovanje in lastnosti polprevodniških elektronskih elementov ter na primeru osnovnih povezav elementov prikazati glavne namene uporabe.
Vrste in lastnosti polprevodnikov. Električni toki v polprevodniku. Generacije in rekombinacije.
Polprevodniška dioda s pn-spojem: tokovno-napetostna karakteristika, odstopanja od idealne karakteristike, prebojna napetost, napetostni stabilizator s prebojno diodo, vzbujanje diode z majhnimi signali, spojna in difuzijska kapacitivnost, vzbujanje diode z velikimi signali, stikalne lastnosti diode. Druge diodne zgradbe: dioda kovina-polprevodnik (Schottky-jeva dioda), heterospojna dioda. Primeri uporabe diod.
Bipolarni tranzistor: tokovno-napetostne karakteristike, modeli bipolarnega tranzistorja pri majhnih in velikih signalih, visokofrekvenčne lastnosti tranzistorja, tranzistor kot stikalo, primeri uporabe bipolarnih tranzistorjev.
Unipolarni tranzistor: spojni FET in MOST, tokovno-napetostne karakteristike, modeli unipolarnih tranzistorjev, primeri uporabe unipolarnih tranzistorjev, CMOS-invertor.
Osnovna zgradba in lastnosti operacijskega ojačevalnika. Osnovna digitalna tranzistorska vezja.
Močnostni polprevodniški elementi: pnpn-dioda, diak, tiristor, triak, IGBT.
Fotonski polprevodniški elementi: optični viri (svetleče diode, laserske diode), fotodetektorji (fotoupor, fotodioda, pin-fotodioda, heterospojna fotodioda, plazovna fotodioda, fototranzistor, optični spojnik), sončne celice.
Nanoelektronika in nanotehnologije: osnovne definicije, trendi na področju nanoznanosti, nanoprevodniki, transportne lastnosti polprevodniških nanostruktur, nanoelementi.
Literatura
Zanimive animacije, videoposnetki, spletne strani itd.
Študijsko gradivo
Skripta z navodili za laboratorijske vaje je naprodaj v fakultetni skriptarni.
Vso ostalo aktualno študijsko gradivo je zbrano v spletni učilnici.
asistent: Benjamin Lipovšek
Avditorne vaje se izvajajo vsak teden po urniku. Namen avditornih vaj je utrjevanje snovi ter priprava na pisni izpit.
Laboratorijske vaje obsegajo 10 praktičnih vaj. Izvajajo se v študentskem Laboratoriju za polprevodniško elektroniko (LPE - klet nove stavbe, desno po stopnicah in nato levo) po urniku.
Laboratorijske vaje so obvezne in so pogoj za opravljanje pisnega izpita. Študentom, ki so laboratorijske vaje že opravili v preteklih letih, vaj ni potrebno še enkrat opravljati. Skripta z navodili za laboratorijske vaje je naprodaj v fakultetni skriptarni.
Pogoji in prijave na izpit
Pregled razpisanih izpitnih rokov in prijave na pisne in ustne izpite se izvajajo neposredno preko študijskega informacijskega sistema.
Kolokviji
Namesto pisnega izpita je možno opravljati dva kolokvija. Za skupno pozitivno oceno mora biti pozitivno ocenjen vsak izmed obeh kolokvijev.
Kolokvija lahko opravljajo le študenti, ki predmet poslušajo prvič.
Dovoljeni pripomočki na pisnem izpitu